Czym jest chiropraktyka i kim jest chiropraktyk?
Chiropraktyka to terapia manualna, która nie tylko przywraca właściwe ułożenie kręgosłupa i stawów, ale także łagodzi ból. Może wpływać na oddech, zwłaszcza w przypadku problemów z żebrami, zyskując popularność w niwelowaniu dolegliwości aparatu ruchu. Czy jest bezpieczna i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Spis treści:
- 1. Chiropraktyka – zwykłe strzelanie kręgosłupem czy sposób na uwolnienie od bólu? Co oznaczają strzelające stawy?
- 2. Czym charakteryzuje się dobry gabinet chiropraktyki albo dobry chiropraktyk w Poznaniu i okolicach?
- 3. Każdy przypadek jest nieco inny
- 4. Nietypowe zastosowanie chiropraktyki, czyli chiropraktyka w problemach z organami
- 5. Inne powiązania problemów trawiennych
- 6. Czy chiropraktyka jest bezpieczna?
- 7. Przeciwwskazania do chiropraktyki
- 8. Odblokowanie kręgosłupa – dla kogo jest skierowane? - Wskazania do chiropraktyki
- 9. Chiropraktyka - Jak wygląda wizyta w gabinecie?
- 10. Cena zabiegu chiropraktyki w Poznaniu
Voucher
Na Masaż
Idealny na prezent
Do wykorzystania w naszym gabinecie masażu w Wirach, blisko Lubonia, Komornik, Poznania i okolic.Chiropraktyka – zwykłe strzelanie kręgosłupem czy sposób na uwolnienie od bólu? Co oznaczają strzelające stawy?
Nagły wzrost popularności chiropraktyki w mediach społecznościowych wywołał wokół niej liczne kontrowersje. Dla wielu osób „strzelanie” jest wyznacznikiem skuteczności, mówią oni o kręgu „wracającym na miejsce.” W rzeczywistości jednak dźwięk ten to efekt uwolnienia pęcherzyków powietrza z przesuniętej powierzchni stawowej, co odblokowuje staw, zmniejsza ból i przywraca ruchomość. Niemniej jednak, skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu zależą od wyboru odpowiedniego specjalisty.
Czym charakteryzuje się dobry gabinet chiropraktyki albo dobry chiropraktyk w Poznaniu i okolicach?
W Polsce często segmentuje się terapię manualną, oddzielając osteopatię, chiropraktykę i inne techniki. W medycynie wschodniej natomiast podchodzi się do ciała holistycznie, łącząc osteopatię, chiropraktykę i masaż w jedną całość. Co ważne, chiropraktyka nie jest odrębną dziedziną, lecz jedną z technik stosowanych w ramach szerszej terapii. Dlatego wybierając gabinet, warto o tym pamiętać, aby zwiększyć skuteczność zabiegu. Ponadto dobry chiropraktyk stosuje odpowiednie techniki w sposób uzasadniony.
Każdy przypadek jest nieco inny
Należy pamiętać, że nie każdy problem da się rozwiązać w trakcie jednej wizyty. Długo nieleczona dysfunkcja może rozwinąć się w bardziej skomplikowany problem z powodu efektu domina. Prosta do wyleczenia przypadłość może z czasem przerodzić się w trudniejszą do usunięcia dolegliwość. W związku z tym, trudno oczekiwać całkowitego uwolnienia od bólu po jednej wizycie, zwłaszcza u pacjentów z długoletnimi problemami. Mimo to, już po jednym zabiegu można odczuć znaczną poprawę – nie tylko zmniejszenie bólu, ale również lepsze funkcjonowanie ciała.
Nietypowe zastosowanie chiropraktyki, czyli chiropraktyka w problemach z organami
Chiropraktyka nie jest lekiem na wszystko, ponieważ ciało ludzkie jest złożone, a zdrowie zależy od wielu czynników. Istnieją jednak przypadki, gdy kręgarstwo może znacząco poprawić stan zdrowia, nawet w obszarach niezwiązanych bezpośrednio z kręgosłupem.
Na przykład ułożenie odcinka piersiowego kręgosłupa i żeber ma wpływ na swobodę oddychania. Gdy ich naturalne ustawienie zostaje zakłócone, płuca są „ściśnięte”, co utrudnia oddychanie i zmniejsza wydolność. W takich przypadkach terapia manualna, obejmująca mobilizacje kręgosłupa i żeber, może skutecznie przywrócić prawidłowy oddech.
Inne powiązania problemów trawiennych
Niektóre źródła wskazują też na powiązanie problemów trawiennych z nieprawidłowościami w odcinku piersiowym oraz bólów głowy z zaburzeniami w odcinku szyjnym. Praca nad funkcjonowaniem płuc, żołądka, jelit i innych organów to jednak temat na osobny artykuł. Jeśli interesuje Cię ta kwestia, zapraszam do lektury o terapii wisceralnej.
Czy chiropraktyka jest bezpieczna?
Prawidłowo wykonana manipulacja kręgosłupa jest całkowicie bezpieczna, jeśli wykonujący terapeuta użyje do tego odpowiedniej siły oraz technik, ale też ma na uwadze przeciwwskazania do takiego zabiegu.
Przeciwwskazania do chiropraktyki
Zabiegu bezwzględnie nie wolno wykonywać w przypadku nowotworu, świeżych zwichnięć oraz złamań, kręgozmyku, posiadania implantu (np. implant biodra) zaawansowanej osteoporozy (w przypadku mniejszego stopnia zaawansowania, można wykonać zabieg, lecz należy zachować szczególną ostrożność), dysplazji.
Brak możliwości uzyskania odpowiedniego ustawienia potrzebnego do wykonania manipulacji, poprzez narastający ból, również wyklucza zastosowanie takiej terapii. W innych przypadkach, terapeuta podejmuje decyzję, czy dana przypadłość jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu i proponuje inne rozwiązanie.
Odblokowanie kręgosłupa – dla kogo jest skierowane? - Wskazania do chiropraktyki
Na terapię manualną warto się wybrać w przede wszystkim, gdy występuje ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchu danego stawu. Jeśli wiemy o występującej u nas dyskopatii, to również warto rozważyć takie rozwiązanie.
Chiropraktyka - Jak wygląda wizyta w gabinecie?
Wizyta u chiropraktyka zwykle rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego i badania fizycznego. Chiropraktyk może również zlecić dodatkowe badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, aby dokładniej ocenić stan kręgosłupa i innych struktur ciała. Na podstawie zebranych informacji chiropraktyk opracowuje spersonalizowany plan leczenia, który może obejmować regularne wizyty, manipulacje kręgosłupa, masaż, ćwiczenia i porady dotyczące zdrowego stylu życia. W przypadku bólu pleców, chiropraktyka może być skuteczną alternatywą dla tradycyjnego leczenia farmakologicznego.
Cena zabiegu chiropraktyki w Poznaniu
Sprawdź nasze masaże
Ponad 50 masaży
Sprawdź nasze pozostałe artykuły
Masaż blisko Komornik: 15 Najczęściej zadawanych pytań
Voucher na masaż Luboń: Czym jest i dlaczego warto go wybrać?
Masaż Luboń – Najczęściej wybierane masaże
Informacje
Masaże Świata SPA
Julia Konik
ul. Elfów 4, 62-051 Wiry
NIP: 7773368131
REGON: 387644170
kontakt@masazeswiata.pl
rezerwacje@masazeswiata.pl
Telefon
+48 733 787 995 - Julia Konik
+48 695 137 092 - Karol Konik
Godziny otwarcia:
Pn. - Pt. - 8:00 do 23:00
Sob. - Niedz. - 10:00 do 20:00