fbpx

Chiropraktyka (kręgarstwo) – sposób na ulgę od bólu

Czym jest chiropraktyka i kim jest chiropraktyk?

Chiropraktyka, czyli inaczej kręgarstwo, jest rodzajem terapii manualnej, która ma na celu przywrócenie właściwego ułożenia kręgosłupa oraz stawów, a co za tym idzie, zniwelowanie bólu. Chiropraktyk, to terapeuta, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dysfunkcji aparatu ruchowego. Uważa się, że przyczyna wielu schorzeń może mieć swoje korzenie w problemach z kręgami, co jest stwierdzeniem jak najbardziej słusznym. 

Poza tym, że tzw. „nastawianie” może zapewnić niesamowitą ulgę od bólu poprzez odblokowanie ruchomości stawów, to może wpłynąć na np. oddech. Taka też sytuacja ma miejsce w przypadku złego ustawienia żeber, czy też przy anomaliach odcinka piersiowego kręgosłupa. Żebra pełnią funkcję ochrony narządów wewnętrznych, ale ciekawym pytaniem jest, co się dzieje w przypadku przesunięcia się takiej bariery ochronnej? Jakie wiążą się z tym konsekwencje? Czy chiropraktyka jest właściwie bezpieczna? Ile kosztuje taki zabieg? Po przeczytaniu tego artykułu, znajdziesz odpowiedzi na te oraz inne pytania, dlatego zapraszam do dalszej lektury.

Chiropraktyk nastawia bark, w tle gabinet masażu.

Chiropraktyka – zwykłe strzelanie kręgosłupem czy sposób na uwolnienie od bólu? Co oznaczają strzelające stawy?

Zacznę od tego, że przez nagły wzrost popularności terminu chiropraktyki związany z publikacją treści o tej tematyce na różnych social mediach sprawił, że wokół tego tematu krąży wiele kontrowersji. Dużo osób utożsamia „strzelanie” z wyznacznikiem skuteczności terapii. Bardzo często mówi się wtedy o kręgu wskakującym na swoje miejsce. 

W rzeczywistości charakterystyczny dźwięk spowodowany jest lekkim przesunięciem w obrębie powierzchni stawowej, które uwalnia pęcherzyki powietrza. Następuje wtedy odblokowanie stawu, co prowadzi do uwolnienia od bólu i przywrócenia poprawnego zakresu ruchu. Aby zabieg był skuteczny, ale też bezpieczny, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór specjalisty.

Czym charakteryzuje się dobry gabinet chiropraktyki albo dobry chiropraktyk w Poznaniu i okolicach?

W Polsce występuje tendencja do segmentowania terapii manualnej, czyli rozdzielania osteopatii od chiropraktyki, ale również od innych technik. W medycynie wschodniej nie ma takich podziałów. Do ciała podchodzi się tam holistycznie, czyli jako całość, gdzie osteopatia, chiropraktyka, masaż i inne techniki wykorzystywane są razem, a nie osobno. Warto sobie uświadomić  – chiropraktyka to nie odrębna dziedzina, a składowa obszernej terapii, jaką należy przeprowadzić. Warto mieć to na uwadze typując gabinet, do którego chcesz się wybrać, aby mieć pewność co do o skuteczności zabiegu.

Dobry chiropraktyk przede wszystkim nie „strzela” kręgami na oślep. Zamiast działać po omacku, diagnozuje pacjenta, co daje mu szersze spojrzenie na problem, pozwalając na odnalezienie przyczyny dysfunkcji, w celu jej późniejszej eliminacji. Nie zawsze jednak  jest to możliwe, ponieważ problem może być złożony i należy wykonać wtedy szereg działań, które zapewnią rozwiązanie problemu.

Warto mieć na uwadze, że nie każdy problem da się rozwiązać na jednej wizycie, ponieważ długo nieleczona dysfunkcja może być cięższa do wylecznenia z uwagi na efekt domina, który wywołuje. Mówiąc prościej, jedna łatwa w wyleczeniu przypadłość, z czasem, przeradza się w bardziej złożony problem, dlatego nie sposób „wyczarować” całkowitego uwolnienia od bólu pacjenta zmagającego się z nim przez kilka, kilikanaście, a tym bardziej kilkadziesiąt lat. Pomimo tego, nawet po jednym zabiegu powinna nastąpić znaczna poprawa. Czasami nie tylko zmniejszy się ból, ale rówież zmieni się sposób funkcjonowania organów w naszym ciele.

Nietypowe zastosowanie chiropraktyki, czyli chiropraktyka w problemach z organami.

Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę pokazywać chiropraktyki jako lek na wszystko. Ciało ludzkie jest niewiarygodnie złożonym tworem i może istnieć wiele przyczyn aktualnego stanu zdrowia człowieka. Istnieją jednak przypadki, w których kręgarstwo może wspomóc aspekty zdrowotne pozornie niepowiązane z kręgosłupem. 

Tak jak już wcześniej wspominałem, istnieje korelacja pomiędzy ustawieniem odcinka piersiowego kręgosłupa oraz żeber, a swobodą oddechu. Jak wiadomo żebra mają za zadanie ochraniać narządy wewnętrzne, lecz gdy ich naturalne ułożenie zostanie zakłócone, płuca stają się „ściśnięte”, oddech staje się ciężki, co negatywnie wpływa na naszą wydolność. Z pomocą przychodzi terapia manualna, a dokładniej różne mobilizacje oraz manipulacje w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa oraz żeber. 

Niektóre źródła wiedzy mówią nawet o powiązaniu zaburzeń trawienia z nieprawidłowościami w odcinku piersiowym, albo bólów głowy z zaburzeniami kręgów szyjnych.  Działanie na płuca, ale też w obrębie żołądka, jelit, czy też innych ważnych organów to obszerny wątek na inny artykuł, więc jeżeli interesuje Cię ten temat, kliknij w odnośnik do artykułu na temat terapii wisceralnej.

Czy chiropraktyka jest bezpieczna?

Prawidłowo wykonana manipulacja kręgosłupa jest całkowicie bezpieczna, jeśli wykonujący terapeuta użyje
do tego odpowiedniej siły oraz technik, ale też ma na uwadze przeciwwskazania do takiego zabiegu. 

Przeciwwskazania do chiropraktyki

Zabiegu bezwzględnie nie wolno wykonywać w przypadku nowotworu, świeżych zwichnięć oraz złamań, kręgozmyku, posiadania implantu (np. implant biodra) zaawansowanej osteoporozy (w przypadku mniejszego stopnia zaawansowania, można wykonać zabieg, lecz należy zachować szczególną ostrożność), dysplazji.

Brak możliwości uzyskania odpowiedniego ustawienia potrzebnego do wykonania manipulacji, poprzez narastający ból, również wyklucza zastosowanie takiej terapii. W innych przypadkach, terapeuta podejmuje decyzję, czy dana przypadłość jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu i proponuje inne rozwiązanie.

Odblokowanie kręgosłupa – dla kogo jest skierowane? - Wskazania do chiropraktyki.

Na terapię manualną warto się wybrać w przede wszystkim, gdy występuje ból, dyskomfort oraz ograniczenie ruchu danego stawu. Jeśli wiemy o występującej u nas dyskopatii, to również warto rozważyć takie rozwiązanie.

Chiropraktyka - Jak wygląda wizyta w gabinecie?

Wizyta u chiropraktyka zwykle rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego i badania fizycznego. Chiropraktyk może również zlecić dodatkowe badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, aby dokładniej ocenić stan kręgosłupa i innych struktur ciała. Na podstawie zebranych informacji chiropraktyk opracowuje spersonalizowany plan leczenia, który może obejmować regularne wizyty, manipulacje kręgosłupa, masaż, ćwiczenia i porady dotyczące zdrowego stylu życia. W przypadku bólu pleców, chiropraktyka może być skuteczną alternatywą dla tradycyjnego leczenia farmakologicznego.

Cena zabiegu chiropraktyki w Poznaniu

Teraz część, na którą chyba wszyscy czekali, czyli odpowiedź na pytanie, ile właściwie kosztuje taki zabieg?
W Poznaniu oraz okolicach cena zaczyna się już od 150 zł za wizytę. Jeżeli szukasz odpowiedniego specjalisty, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Proponujemy atrakcyjne ceny, skuteczne metody oraz indywidualne podejście do pacjenta. Nasza siedziba znajduje się w Wirach, pod Poznaniem.

Autor wpisu:

Karol Konik