fbpx

Masaże – Kluczowe informacje o technikach relaksacyjnych.

Masaż: Krótka Historia i Ewolucja

Masaż to praktyka, która ma korzenie sięgające starożytnych cywilizacji, takich jak Chiny, Indie i Egipt.
Pierwotnie używany do leczenia różnych dolegliwości, masaż stał się nieodłącznym elementem medycyny i terapii. Współczesna praktyka masażu rozwija się w szybkim tempie, z różnymi technikami i stylami dostosowanymi do różnych potrzeb.

Ból stanowi nieodłączną część naszej egzystencji, lecz gdy towarzyszy nam nieustannie, wówczas wszystko zaczyna tracić swój sens. Chroniczny stres i zmęczenie z pewnością przodują w dobie współczesnej cywilizacji, gdyż trzeba biec szybko i nie ma jak złapać chwili wytchnienia. Miejska dżungla zdaje się pożerać żywcem cały spokój, który każdy przecież powinien nosić w sobie, jednak wszelkie standardy i oczekiwania innych są ponad wszystko. Współczesna technologia zdaje się zachwycać i skracać czas codziennych obowiązków, lecz jest pewna cena – trzeba zapłacić zdrowiem.

Już najmłodsi odczuwają różnego rodzaju dyskomfort w ciele, nie wspominając już o starszych. Założę się, że czytając ten artykuł siedzisz w nieprawidłowej pozycji i nieśmiało przyznasz, że mam rację. Oczywiście wysuwasz głowę niczym żółw, aby móc lepiej zobaczyć wybraną treść. A może ciężki dzień w szkole lub w pracy, bądź trening dał o sobie znać i przybierasz dziwaczne pozycje, aby móc tylko odczuć ulgę? A może by tak sięgnąć po tabletkę przeciwbólową i cały ból po prostu się rozpłynie? Bo „w życiu piękne są tylko chwile”, ale czy nie lepiej, aby mogło to trwać znacznie dłużej?

Pewnie w Twojej głowie pojawiło się hasło kręgosłup, które jest jak najbardziej słuszne, lecz nie występuje jako pojedynczy segment, który sam o sobie stanowi. Teraz zatrzymaj się i skup na tym, co naprawdę czujesz. Po pierwsze weź głęboki wdech i przypatrz się całemu procesowi. Jeśli mierzysz się z wieloma trudnościami, to przypuszczam, że pojawiła się blokada w obszarze klatki piersiowej. Jednak nie przejmuj się tym za bardzo, gdyż można pracować w tym obszarze masażem, terapiami manualnymi oraz chiropraktyką.

 A teraz unieś ręce do góry i powiedz, czy przypadkiem okolice pachy oraz ramion nie powiedziały stop? To niezbyt pozytywny znak, lecz praca w okolicach łopatek, pach oraz na całej ręce przyniesie niesamowite rezultaty, a kilka ćwiczeń rozciągających wspomoże cały proces. Natomiast nieco ciężkie przypadki wypagają już dedykowanej terapii ręki, np. kończyna spastyczna(bardzo sztywna) wskutek udaru. Zdaję sobie sprawę, że większość osób unika jak ognia stretchingu, jednak ktoś może wykonać to za nich. Mam tu na myśli masaż tajski, który jest doskonałym uzupełnieniem mocniejszych masaży.

Nie należy go jednak wykonywać zbyt intensywnie na pierwszej wizycie, gdyż przerodzi się to w koszmar, dlatego poinformuj masażystę, że prosisz o lżejszą wersję tego masażu.

Zejdźmy teraz nieco niżej, czyli na pośladki, bo znajdują się przyczepy mięśni, które są ściśle powiązane z kręgosłupem. Ominięcie ich w trakcie intensywnego masażu przynosi znacznie gorsze rezultaty, a zatem odcinek lędźwiowy tym bardziej nie wybaczy tego błędu w sztuce masażu. Jeśli jesteś osobą trenującą, to napewno miałeś/aś sposobnosć natrafić na materiały o rollowaniu pośladków. Stres przyczynia się do powstawania napięć, a niekiedy trzeba skrzętnie ukrywać emocji w szególności, gdy pracuje się np. w korporacji. Na jednym pośladku może wystąpić aż 11 tzw. punktów spustowych, czyli bolesnych guzów na mięśniach, czy też powięzi, powstałych na skutek kumulacji napięć. Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś boleśnie upaść na kość ogonową, to tym bardziej wymagana jest opieka masażysty oraz chiropraktyka. Pamiętaj, że problemy w tamtym obszarze mogą prowadzić m.in do dyskomfortu w trakcie oddawania moczu, zaparć i innych.

Przejdźmy teraz do kończyn dolnych, czyli tam, gdzie nogi nas poniosą. Jeśli jesteś kobietą, to masz jakieś 70% szansy na doskwierający ból w tamtym obszarze oraz gromadzącą się wodę. Dzieje się tak, ponieważ wskutek nieprawidłowej pracy narządów, problemów z hormonami oraz brakiem nawadniania doprowadzamy do zastojów płynów ustrojowych. Pomocny może się okazać masaż odciążający nogi, dbałość o odpowiednią ilość wody i wyrzucenie napojów odwadniających, moczenie stóp oraz kąpiele w siarczanie magnezu oraz maść z kasztanowca i arniki. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, a w szczególności jesteś kierowcą, to daj sobie szansę na przynajmniej jednokrotne skorzystanie z masażu nóg, aby tym samym zapobiec powstawaniu żylaków.

Co zatem ze stopami? Być może zdarzyło Ci się czasem niefortunnie stąpnąć, a stopa znalazła się w dziwnej pozycji i sprawiło Ci to ból, jednak nie był on tak mocny, aby się z tym udać na prześwietlenie. Da się przeżyć, a kostka jest zrotowana i problem nikczemnie ciągnie się latami. Stąd lepiej nie lekceważyć takich zdarzeń i udać się na opracowanie stopy poprzez refleksologię, terapie osteopatyczne oraz chiropraktyczne. Jednakże ból w okolicach stóp może mieć inne podłoże, którym są chociażby dysfunkcje narządów, ponieważ znajduję się tam receptory, które są przypisane poszczególnym organom człowieka. Za to ogromne przeciążenie stopy może zaowocować zapaleniem rozcięgna podeszwowego, gdzie ból zlokolizowany jest w pięcie. Na skutek zbagatelizowania problemu może powstać narośl, która nazywa się ostrogą piętową. Warto wtedy rozważyć opcję refleksologii z ultradźwiękami.

W dobie Internetu oraz telefonów komórkowych nasze społeczeństwo nie potrafi utrzymać prawidłowej postawy i oprócz kręgosłupa cierpi odcinek szyjny. Osoby po 40-stce szczególnie się skarżą na problemy w tamtych okolicach, a na dokładkę zdarzają się zwyrodnienia, a czasem nawet „przeskakiwanie” kręgów szyjnych. To są bardzo sprzyjające warunki dla kolejnego problemu – bólów głowy. Wobec tego warto przyjść do chiropraktyka i zażegrać ten problem. Dodatkowo pomoże masaż głowy, a cały proces wspomoże terapia szwów czaszki. Takie wieloaspektowe działanie z pewnością pomoże pozbyć się migreny, na którą cierpi nawet do 28% społeczeństwa. Dolegliwość może się nasilać wskutek silnego stresu, bądź zapalenia zatok. Na ratunek przybywa terapia zatok, która polega m.in na mobilizacji kości nosowej, co brzmi przerażająco, jednak efekt jest natychmiastowy i zdecydowanie bardziej bezpieczny, niż punkcja.

Na sam koniec została twarz, która wbrew pozorom kryje w sobie dosyć skomplikowaną problematykę. Do świadomości Polaków dociera ostatnio słynny masaż kobido, który kojarzy się z liftingiem i nieinwazyjną metodą pozbycia się zmarszczek. Jest to stosunkowo przyjemny masaż, jednak zawiera mnóstwo błędów, a wykonujące go osoby często nie posiadają wiedzy na temat licznych przypadłości mięśni w traktacie ustno-twarzowym. Zatem ten masaż jest dobry w ramach relaksu i delikatnego spłycenia zmarszczek, jednak można dokonać lepszego wyboru. Face sculpting jest autorską metodą, która zawiera w sobie elementy kobido, jak również indywidualnie dobranych techniki masażu, integracji sensorycznej  i terapii manualnych. Jest to wielopoziomowa praca, która nie tylko likwiduje zmarszczki, ale zmienia rysy twarzy, poprawia wymowę, likwiduje bruksizm oraz przywraca pewność siebie osobom m.in po paraliżach twarzy. Zastanów się i wybierz, co dla Ciebie najlepsze.

Rola Masażu w Terapii i Wellnessie

Masaż stał się integralną częścią wielu programów terapeutycznych i wellnessowych. Jest szeroko stosowany w celach rehabilitacyjnych po urazach i operacjach oraz w leczeniu różnych stanów zdrowotnych, takich jak fibromialgia czy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Masaż jest także popularnym narzędziem do zarządzania stresem i utrzymania równowagi psychicznej.

Podsumowanie

Masaż to praktyka, która nie tylko przynosi relaks, ale także przynosi liczne korzyści zdrowotne. Jego różne rodzaje i techniki można dostosować do różnych potrzeb, a regularne sesje masażu mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na złagodzenie stresu, redukcję bólu mięśniowego czy po prostu relaks, masaż może być kluczem do lepszego samopoczucia i zdrowia.